Moje čeština

Čeština nemusí být nuda

Slovní druhy

Jak skloňovat podstatné jméno peníze

Věděli jste, že čeština má slovo peníz a peníze? A že každé znamená úplně něco jiného? O významu těchto slov a jejich skloňování si můžete přečíst v dnešním článku.


Slovesa

V tomto článku si povíme, co jsou to slovesa a jaké kategorie u nich určujeme.


Spojky

V tomto článku si můžete přečíst, co jsou to spojky a jak je poznáme.


Chybami se člověk učí: nezapomínejte na střední rod

Chybovat je lidské, ale na druhou stranu proč chybovat tam, kde už chyboval někdo jiný. Naše „chybové články“ se snaží upozornit na chyby, kterých se běžní uživatelé češtiny často dopuštějí. V tomto článku se zamýšlíme nad středním rodem.


Chybami se člověk učí: S kalhotami

Víte, podle jakého vzoru se správně skloňuje slovo kalhoty? Nechybujte a nechoďte už v kalhotech, ale v kalhotách.


Jak skloňovat podstatné jméno směs

Příprava směsi, nebo směsy? Víte, podle jakého vzoru se skloňuje podstatné jméno směs? Na obě otázky si odpovíme v tomto článku.


Co je to infinitiv

V tomto článku si povíme, co je to infinitiv a jaké mluvnické kategorie u něj můžeme určovat.


Slovesné třídy a vzory

Víte, podle čeho časujeme slovesa? Jak určíme slovesnou třídu a vzor? Dnešní článek Vás provede tím nejzákladnějším, co byste měli o slovesných třídách vědět.


Skloňování zájmena já

V tomto článku si povíme o skloňování zájmena já. Ukážeme si několik pomůcek pro správné psaní tvarů mě a mně a podíváme si na další záludnosti při skloňování tohoto slova.


Ji x jí

Víte, kdy v textu použít tvar ji a kdy naopak tvar jí? Pokud si nejste jistí nebo si to jen chcete třeba zopakovat, nakoukněte do našeho článku.


Test: Vzor pán, nebo muž? 1

Poznáte, která podstatná jména skloňujeme podle vzoru pán a která podle vzoru muž?


Ledoborce, slanečci a další

Také se Vám někdy stává, že přemýšlíte nad tím, jestli napsat ledoborce pluly nebo ledoborci pluli? Nebo dokonce přemýšlíte ještě nad nějakou další třetí variantou? Pokud ano, tak je tento článek určen právě Vám. (přepracovaný a doplněný článek z roku 2008)


Skloňování slov paní, pokojská, průvodčí, hajný apod.

Na internetu se často objevují dotazy, jak správně skloňovat podstatná jména jako paní, pokojská, průvodčí nebo hajný. Podle jakého vzoru máme tato slova skloňovat, si vysvětlíme v tomto článku.


Chybami se člověk učí: Pečicí papír

Každému z nás se jistě už někdy stalo, že se při psaní textu dopustil nějaké chyby. Říká se, že chybovat je lidské a že ze svých chyb se má člověk především poučit. Díky našemu seriálu nemusíte chybovat přímo vy sami, abyste se dozvěděli podrobnosti o zákeřnějších pravopisných jevech.


Prší, prší aneb Vyznáte se ve slovních druzích?

Tento nevšední test Vás a Vaše děti provede jedním ze slovních druhů. Vyzkoušíte si při něm nejen své znalosti, ale zároveň si je prohloubíte, případně doplníte o nové poznatky. Díky vysvětlení správných odpovědí se během něj dozvíte o vybraném slovním druhu všechny potřebné základní informace.